Yeni Ford Fiesta’ya Euro NCAP’ten 5 Yildiz

Ford Motor Company tarafindan 1976’dan beri üretimini sürdüren Ford Fiesta, B segmentli ve önden çekisli bir araba modelidir. Fiesta’nin son nesli dünya çapinda da bir o kadar satisini sürdürmektedir.

Yeni Ford Fiesta’ya Euro NCAP’ten 5 Yildiz

Bir Amerikan markasi olan Ford Fiesta, güvenlik nedeni ile bir test kurulusu olmasina ragmen, gelisimini sürdürmesi ve bu alanda ilerlemesi açisindan bunlarin gerektigini belirtti. Bu sene 20. yilini kutlayan Euro NCAP’in Ford Fiesta’ya hem yeni jenerasyon olmasi hem de ona 5 yildiz vermesi ile yapilan testlerin ne kadar iyi ve nasil bir sekilde gelistigini gösterdi. 20 sene önce kurulan Euro NCAP bir dizi testle baslayip program sergilemesi, bu programin konuklarindan ilk birisi ise üçüncü nesil olarak gelen Ford Fiesta’nin olmasi idi.

Kurulusun bu programi uygulamasi ile birlikte otomotiv gibi büyük bir endüstride güvenlik standartlari ciddi anlamda gelisim göstermistir. Research’te olan ve arastirmadan sorumlu kisi Matthew Avery söyle söylemistir: “1997 model olan Ford Fiesta’yi aradan 20 yil geçtikten sonra yeni versiyonu ile karsilastirmak gerekirse bu, otomobil sektöründe atilan güvenli adimi bilmek için uzmanliga gerek yok.” sözleriyle açiklamistir ve devaminda ise; “2018 yilinda ise Ford Fiesta, çok daha ileri bir seviye ile hem yolcular hem de sürücü için güvenlik sunuyor.” sözleriyle ortaya atilan gelisimi açiklamistir.

Ekibi ile birlikte bir standart sunan Euro NCAP, 5 yildiz vermesine ragmen Fiesta’ya, bazi konularda Ford yetkililerine bir uyari sergilemeyi de ihmal etmiyor. Bazi rakiplerde olan otonom acil durum freni yani (AEB)’nin standart olarak sunmamasi göze çarpiyor. Ford’un tam not almasina ragmen bu durumun göze çarpmasi ileride nasil olur merak konusu.

Bir yanıt yazın