CHİP TUNİNG

CHİP TUNİNG

Chip tuning işlemi en basit haliyle aracın motor beynindeki ( ECU ) yazılımın bu iş için yapılmış özel cihazlar tarafından okunarak (Trasdata, New Genius, , Autovei Kess, K-Tag vb.) konusunda uzman operatörlerin bu yazılımı değiştirip, Ecuya kaydedilmiş motor çalışma parametrelerini optimizasyonunu ve yeniden kalibrasyonunun yapılıp düzenlenen araç yazılımının tekrar ecuya yazdırılması işlemine denir.

chip-tuning

Chip tuning işlemleri nelerdir ?

Aracın ihtiyacı olan ve veya müşterilerimizin isteği doğrultusunda gerçekleştirilen Chip tuning işlemlerimiz: performans artışı, tork artışı, yakıt tasarrufu, dpf-egr çözümleri, adblue (scr) iptali, hız limiti kaldırma, cat-tva-swirl-dtc çözümleri işlemleri yapılmaktadır. Yapılan işlemlerin ruhsata resmi olarak işlenmesi sağlanmaktadır.

chip tuning sag gorsel
Otomobil chip tuning ornek gorsel

Chip tuning fiyatları

Yapılan işlemlerin fiyatı araca, aracın modeline ve yapılacak işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Otobüs, kamyon, binek araçlar, motosiklet, marine grubu, tır, dorse grubu, hafif ticari(LCV) , iş makineleri  ve tarım araçları tüm araç grupları için chip tuning işlemi gerçekleştirilir.Yapılan işlemler üzerinden fiyatlandırmalar yapılır. fiyat teklifi için buraya tıklayabilirsiniz

Chip tuning grafik fotografı

Aracımda güç ve tork arttırmak, yakıt tasarrufu istiyorum. Ne yapmalıyım ?

Xtronic bünyesinde bulundurduğu tecrübeli kadrosu ile aracınıza Türkiye’nin dört bir köşesinde güvenli bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Tamamen kendi bünyemizde geliştirdiğimiz %100 yerli ve milli bir chip tuning dosya hizmetleri platformudur. Sistem ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) yazılım modifikasyonu yapan “Master” profesyonellerden, sadece dosya okuyup, programlama yapan “Slave” kullanıcılarına kadar tüm “modifiyecilere” mükemmel bir hizmet sunmak için geliştirilmiştir.

Otomotiv sektöründeyim ve Chip Tuning işlemini kendim yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Xtronic, dünyanın önde gelen chip tuning firması dimsport’un Türkiye Resmi Distribütörüdür. İhtiyacınız olan tüm ürün ve cihazları bizimle iletişime geçip temin edebilirsiniz.Tüm ürün ve kullanımları ile ilgili eğitimler size sağlanacaktır.Kolayca öğrenip işlemlerinizi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Otomotiv sektöründeyim ve Chip Tuning işlemini kendim yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Chiptuning işlemine daha detaylı girersek eğer günümüzde kullanılan araçların neredeyse hepsinde motor sistemini kontrol eden bir kontrol ünitesi (ECU) vardır. ECU’nun görevi çeşitli kaynaklardan bilgi toplayarak (Sensörler, örnek vermek gerekirse yakıt sıcaklığı, motor sıcaklığı, debimetre, turbo basınç sensörü, Motor devri, Gaz pedalı konumu vb…) bu bilgileri yazılımında bulunan belirli algoritmalara göre (haritalara göre) işler. Çıkan sonuç doğrultusunda motor sisteminin belirli noktalarına (enjektör açık kalma süresi, AFR, Rail basıncı, Turbo basıncı, Ateşleme oranı vb.) komut gönderir. Bu sayede motor her koşulda sağlıklı ve optimum şekilde çalışmasını sürdürür. Chip Tuning işleminde ise ECU içerisinde bulunan ve motor sistemini kontrol eden yazılımı özel chip tuning cihazları ile okunarak üzerinde değişiklik yapıldıktan sonra araca geri yazdırılır.

Bir yanıt yazın