YAY PRESLEMENIN VE KESMENIN ZARARLARI

YAY PRESLEMENIN VE KESMENIN ZARARLARI

1-Yaylarin Kesilmesi

 Yol tutusu arttirmak ve araca güzel bir görünüm katmak için yapilan alçaltma isleminde spor yay maliyetinden kaçmak adina basvurulan bu yöntem can güvenliginizi tehlikeye attigi gibi aracinizada fazlasiyla zarar vermektedir.

Orjinal ve spor yay üreten firmalar, araç agirligina uygun ve dengeli olacak sekilde üretim yapmaktadir.

Aracinizin üzerinde bulunan orjinal veya spor yaylarin kesilmesiyle yapilan bu islem yaylarin özelligini kaybetmesine sebep olur.

Baklalarin kesilmesiyle istenilen alçakliga ulasiliyor ancak amortisör sistemine ve ön takima fazlasiyla zarar veriliyor. Kesilen yaylar direncini kaybettiginden kirilma riskine yol açiyor.

Ayrica boyu kisalan yaylar, amortisör çanaklarinin arasini dolduramadigi için amortisör kendi islevini olmasi gerektigi gibi yerine getiremiyor ve üzerine yük almaya basliyor. Amortisör üzerine binen yük zamanla amortisörün yamulmasina ve patlamasina sebep oluyor.

Tüm bu problemlerin yani sira sürüs esnasinda konfor minimuma indiginden yoldaki en ufak bozuklugu hissettirmeye basliyor.

Söz konusu tüm bu eksiler göz önüne alindiginda araci alçaltmak için yay kesme yoluna basvurulmamalidir.

2-Yaylarin Preslenmesi

Araci alçaltmak için basvurulan yöntemlerden bir digeride yaylarin preslenmesidir. Bu yöntemde aracin üzerindeki yaylara yüksek isi uygulanarak yaylar yumusatilir, daha sonrasinda pres yardimiyla yaylar istenilen boyuta getirilir. Bu yöntem yaylarin kesilmesine kiyasla daha saglam görünsede aslinda bundan çok daha tehlikeli bir yöntemdir.

Çünkü isitilan metalin yogunlugu, direnci ve yapisi bozulur. Ayrica metal esnekligini de kaybedip çok sert bir hal alir. Bu nedenle isitilan yaylar esneme özelligini tamamen kaybettiginden dolayi çok kisa bir süre sonra yaylarin kirilmasi gibi sonuçlarla karsilasilabilir.

Yaylarin kesilme isleminde oldugu gibi bu islem sonucunda da yük yine amortisörlere binmektedir. Yani burada da amortisörlerin yamulmasi ve patlamasi gibi bir sonuçla karsilasilabilir.

Maliyetten kaçmak adina uygulanan bu yöntemler, aslinda ilerleyen zamanlarda daha fazla maliyete sebebiyet vermektedir.

Çünkü uygulanan islemler amortisör sistemine ve ön takima da zarar verir. Yaylarin kirilma riski de arttigindan özellikle yüksek süratlerde seyir halindeyken fazlasiyla tehlike arz etmektedir.

Bu nedenle en saglikli uygulama, araciniza özel olarak üretilen spor yay ürünlerini kullanmaktir. Bu ürünlerde bu tarz riskler bulunmaz ve konfordan da bir kayip olmaz.

Unutmayin hiçbir sey hayatinizdan önemli degil.

Önce can güvenligi!

Bir yanıt yazın