Cam Filim Yönetmeliği…

Yasa Ne Diyor?

26 Ekim 2016 da yayimlanan yönetmelige göre araç sürücüleri camlarina, ön camlari hariç tutularak onaylanmis cam filmi takabilir denilmisti. Ancak bu durumla ilgili yapilan degisiklik neticesinde cam filmini yasaklayan yönetmelik resmi gazete ile yürürlüge girdi. Yeni yönetmelige göre camlarin üzerine renkli film tabakalar kullanilmasi yasaklandi. Serbest olduktan sonra birçok kisinin yaptirdigi ve suan yasaklanan yaptirim birçok kisiyi magdur etse de tek yapilacak olan uygulama cam filmlerini söktürmekten geçiyor.

Araç Cam Filmi Cezasi

2017 yilindan itibaren araçlarina cam filmi yaptiran veya söktürmeyen sürücüler 427 Tl araç cam filmi cezasi ödeyecek. Ayrica araçlarin ön camlarina yapilacak her türlü cam filmi uygulamasi da yasak. Herhangi bir itiraz hali bulunmayan cezadan kurtulmak için araç cam filmlerinizi söktürmelisiniz. Araç cam fili söktürme bedeli ise 150 liradan baslamakta. Bilim, Sanayi ve teknoloji bakani tek bir istisna oldugunu belirtmistir. Bu istisna ise fabrika çikislarinda cam filmine sahip olan araçlar. Sonradan kaplatilan hiçbir aracin cam filmi istisna kapsamina girmemekte. Yani R43 camlara sahipler sikinti yasamayacak.

Cam filmi kenarindan tirnak yardimi ile ya da falçata ile kaldirilabilir. Film camdan dikkatli ve yavas bir sekilde sökülmelidir. Film sökülmüyor ise filmi fön makinesi ile isitarak sökebilirsiniz. Arka camlar sökülürken dikkatli olunmali rezistansa zarar verilmemelidir. Çok inatçi camlarda buhar makinesi kullanilmalidir. Film söküldükten sonra sabunlu su ile cam silinir. Isinde uzman kisilerden bu konuda destek almaniz daha faydali olacaktir.

Bir yanıt yazın