TRAFIKTE DAHA KALITELI MÜZIK DINLEMENIN YOLLARI

TRAFIKTE DAHA KALITELI MÜZIK DINLEMENIN YOLLLARI

Aracinizdaki müzik sistemine birkaç ufak dokunus yaparak sizde profesyonel bir ses kalitesi elde edebilir ve müzik dinleme zevkinizi katlayabilirsiniz. Gelin bu ufak dokunuslari beraber inceleyelim.

1-Ana Ünitenizi (Teybinizi) Degistirin

Standart çikisli arabalardaki teypler, bünyelerinde dijital analog çevirici (DAC) bulundururlar ve algiladiklari dijital sinyalleri, hoparlörlere aktarmak için sese çevirirler.

   Eger aracinizi alirken farkli bir ses sistemi opsiyonu seçmediyseniz, standart teybiniz bu islemi yaparken ses kalitesini fazla önemsemiyordur. Alacak oldugunuz yeni teyp, kaliteli dijital analog çeviricisi (DAC) ile daha kaliteli ses üretmeli, yüksek çikis gücüne sahip olup hoparlörlerinizi daha verimli bir sekilde beslemeli.

    Hatta harici anfi baglamak için gerekli çikisa da sahip olursa diger adimlari uygulama açisindan bize avantaj saglar.

2-Daha Iyi Hoparlörler Kullanin

Ses kalitenizi arttirmak için yapabileceginiz en basit islem, standart hoparlörlerinizi daha kaliteli hoparlörler ile degistirmektir. Hoparlörlerin ebatlari belirli standartlarda oldugundan dolayi, yeni hoparlör alip ekstra bir isleme ihtiyaç duymadan eskileriyle kolayca degistirebilirsiniz.

Kaliteyi arttirmak adina biraz daha fazlasini isterseniz eger, bass, mid ve tiz gibi ses frekanslari için bünyesinde ayri sürücü kullanan 2 veya 3 yollu hoparlörleri degerlendirebilirsiniz.

3-Anfi Kullanin

Ses sisteminize anfi (bir veya daha fazla) eklemek, teyp ve hoparlörlerinizi degistirmeye kiyasla biraz daha ugrasli ve maliyetli gibi görünebilir. Fakat harici anfi kullanilan bir ses sisteminde, dinleyeceginiz müzigin detaylari ortaya çikacak, kalitesi artacak ve ses seviyesi daha yüksek seviyelere ulasabilecek.

   Anfi seçerken dikkat edilmesi gereken konularin basinda güç degerleri gelmektedir. Almak istediginiz anfinin “RMS” seklinde adlandirilan çikis gücüyle, sisteminizde bulunan hoparlörlerin “RMS” degerleri birbirine yakin olmalidir.

     Eger aracinizdaki multimedya sistemi araciniza entegre edilmis ve harici anfi baglanimina uygun degil ise, kaliteli bir “RCA” çevirici kullanarak sisteminizi harici anfi kullanimina uygun hale getirebilirsiniz.

4-Subwoofer Kullanin

Daha kaliteli ses sistemine sahip olmak için en ideali, sesin farkli frekanslarina özel olarak üretilmis olan hoparlörler kullanilmasidir. Standart ebatta olan kapi hoparlörleriniz (Farkli sürücülere sahip 2 yada 3 yollu olsalar bile) bas sesleri, düsük frekanslari üretmek amaciyla tasarlanmis olan subwoofer kadar detayli ve derin üretememektedirler.

    Sisteminizde kullanacaginiz subwoofer, düsük frekanslari en yüksek kalitede üreterek, kapi hoparlörleriniz üzerinden bass yükünü alarak onlarinda kendi islevlerini en iyi sekilde yerine getirmelerini saglayacaktir.

5-Ses Izolasyonu Yaptirin

Kapi panellerini yalitim malzemesi ile kaplatmak yalitim konusunda yapilabilecek en kolay islemdir. Bu islemi yaptiginiz zaman, hoparlörlerinizden çikan ses dalgalarinin aracin metal paneline çarpmasiyla ortaya çikan rezonansin önüne geçebilirsiniz.

   Eger bagajinizda subwoofer bulunuyorsa, kabinle bagaji ayiran panel hariç diger alanlara yalitim yaparak bass seslerin dagilmadan kabine ulasmasini saglayabilirsiniz.

Hatta biraz daha ileri gidip aracinizin tabanini da yalitim malzemesi ile kaplatarak son asamaya ulastiginizda ses sisteminiz için, sessiz ve iyi bir temel olusturmus olacaksiniz.

Ayrica bu islemler sonrasinda aracinizin yalitim seviyesi artmis olacagindan yolculuk esnasindaki konforunuzda dogrudan artacaktir.

6-Küçük Çapli Ipuçlari

Aracinizda müzik dinlerken mümkünse aux kablosu kullanmak yerine usb cihazinizi kullanmayi tercih edin. Bunu yaptiginizda tasinabilir cihazinizin çeviricisi yerine, aracinizin yüksek kaliteli çeviricisinden çikan sesi dinleyebileceksiniz.

Yine dosya formatlari olarakta fazla sikistirilmamis olanlari tercih ederseniz, daha yüksek kalite elde edersiniz. Imkaniniz var ise kayipsiz dosya formatlari (WAV, FLAC, ALAC) kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın