OTO SES SİSTEMLERİ

OTO SES SİSTEMLERİ
Oto ses sistemi kurmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. En çok ne tür müzik dinliyorsunuz ona karar vermelisiniz, çünkü her hoparlör farklı tarz müzikler için üretilmiştir. Bir ses sistemi kurmak için ne kadar bütçe ayırdığınızda önemlidir. Elbette ne kadar çok harcarsanız o kadar iyi bir sistem kurduğunuz anlamına gelmez, çok uygun maliyete kaliteli bir sistem kurabilirsiniz.

Aracınıza kuracağınız ses sisteminin de yeri çok önemli, bagajınızda yeterli alan olması gerekir çünkü ilerde ilave etmek istediğiniz elemanlar olabilir.

Oto ses sistemi kurmak için öncelikle mutlaka bir ana ünite, yani CD veya DVD oynatıcısı, olması gerekmektedir. Alacağınız ses sisteminin amplifikatörü olması gerekir. Amplifikatör ( amfi, ampli), yükseltici anlamına geliyor yani teybinizden çıkan frekansları yükselterek ve güçlendirerek hoparlörlere gerektiği kadar iletmektedir. Daha da açıklık getirmek gerekirse, bass sesleri woofer ve subwoofer’lara iletiyor, tiz sesleri de tweeter’a iletiyor. Bunlar hoparlör çeşitleri, dinleyicinin müzik türüne göre ve daha iyi bir müzik kalitesi elde etmek için ses sisteminde olması gerekenler.

Woofer’ lar müzikteki güçlü bass seslerini vermektedir.

Subwoofer’lar ise woofer’ların veremedikleri ve insanın normalde duyamayacağı sesleri daha güçlü ve kaliteli veren hoparlörlerdir.

Tweeter’ler tiz sesleri vermektedir.

Size önerimiz bu hoparlörleri aracınızın arkasına değil ön tarafa ( koltukların altına) monte ettirebilirsiniz. Bir konser düşününün orada sesler önden gelir, böylece daha keyifli bir müzik şöleni yaşarsınız.

Kaliteli bir ses sistemi için hoparlörleriniz amfinizle uyumlu olması gerekmektedir. Amfinin gücü ile hoparlörünüz kaldıracağı gücü karşılaştırıp bunların gücünün birbiriyle uyum sağlaması gerekmektedir aksi takdir de yaptığınız emekler boşa gider. Örnek vermek gerekirse amfinin üstünde bulunan 100 Watt hoparlörün üstündekiyle aynı olması gerekir yani onunda 100 Watt olması gerekir.

Son olarak mutlaka montajı uzman birilerine yaptırmanızda fayda var, böylece istediğiniz sonuca varabilirsiniz. Dilerseniz uzman teknisyenlerimiz itinayla ses sisteminizi aracınıza kurabilmektedir.

Sitemizi ziyaret edip ses sistemi paketlerimize göz atabilir ve siparişinizi verebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi tercih ettiğiniz için tüm ekibimiz adına teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın