NAVİGASYON SİSTEMİ

NAVİGASYON SİSTEMİ
Navigasyon sistemi

Yol klavuzu anlamına gelen navigasyon bizleri gidilecek olan aderese en yakın en hızlı şekilde ulaştıran bir sistemdir. Gidilecek yer bilinmese dahi navigasyon sayesinde bilmediğimiz yere ulaşmamız kolay olacaktır. Navigasyon sistemi sesli olarak teleffuz edebilme özelliği ile ve harita olarak gösterme şekli ile artık günümüzde en ihtiyaç duyulan sistemlerden biri olmuştur. Hemen hemen herkesin telefonunda tabletinde bulunan navigasyon günümüz şartlarında kolaylık sağlamaktadır. Özetle, Navigasyon’u bir noktadan başka bir noktaya gitmek için en uygun yolu bulan uygulama olarak tarif edebiliriz.

Öncelikle navigasyon sitemini oluşturan içerikleri bilmek gerekiyor. Navigasyon sistemi üç katmandan oluşmaktadır.

· Donanım

· Yazılım

· Harita

Donanım: Gps sinyallerini kullanarak konumunuzu tespit eder ve gideceğimiz yere ulaşmamızı sağlayan harita üzerinde çalışan sistemdir.

Yazılım:

Cihazdan aldığı koordinat bilgisini harita üzerinde gösteren, yine harita bilgisi ile gidilmek istenen noktaya optimum rotayı çizerek görüntülü ve sesli yönlendirme yapan, yani harita ile donanımı konuşturan sistemdir.

Harita:

Navigasyon sisteminin en önemli birimidir. Diğer haritalardan farklı olarak yön hız yol yasakları gibi bilgileri içerir.

Navigasyon sistemi; adres, ulaşım ağı sistemi, yol veri tabanı gibi farklı disiplindeki birçok bilginin güncel ve sağlıklı bir şekilde sisteme entegre edilmesi ile üretiliyor.

NASIL ÇALIŞIR:

Sisteme adres girildiğinde rota çizip bizi sesli uyarı ve görüntülü bilgi ile daha önce belirlediğimiz hedefe doğu yönlendirir. Seyir esnasında GPS alıcısından gelen koordinat bilgileri sürekli olarak navigasyon sistemi tarafından denetlenir. Belirlenen rotadan herhangi bir sapma durumunda bulunulan yerden hedefe yeni bir rota çizilir. Doğru noktaya kolay ulaşım sağlanıncaya kadar bu işleme devam edilir. Navigasyon sistemi tüm bu özellikleri ile aynı zamanda adres ve yer fihristi görevini de görmektedir. Sistemdeki POI’lerin yanında kişisel POI’ler ya da favoriler eklenebilmektedir. Rota üzerinde bir trafik durumu söz konusu ise alternatif yollardan gitmenizi sağlar.

Bir yanıt yazın