Klima Ve Cam Açma Yakit Tüketimini Ne Kadar Etkiler

Klima Ve Cam Açma Yakit Tüketimini Ne Kadar Etkiler

Klima kullanirken cam açmanin yakit tüketimi üzerindeki etkilerini belirlemek amaci ile bir test yapilacaktir. Yapilacak olan bu testler, farkli model araçlar ile degisik yol kosullarinda gerçeklestirilecektir.

Testin daha saglikli sonuç vermesi için de ayni yol kosullari yaratilarak denemeler yapilacaktir. Deneme esnasinda önce klima açilarak camlar kapatilacak, daha sonra ise klima kapatilarak camlar da kapali kalacaktir. En son ise camlar açilacak ve klima kapatilacaktir. 3 tane yapilacak olan testlerde hem küçük boy motorlar hem de büyük boy motorlar kullanilacaktir. Bu sayede tüketim farki hesaplanacaktir.

Bu testler dogrultusunda yapilacak olan belirli testler sunlardir

1,2 lt turbo benzin ile 90 ps motoru olan B Segmentli HB tip araç ile uzun yolda sürüs denemesi

1,2 lt turbo benzinli 90 ps motoru olan B Segmentli HB tip araç ile sehir içinde sürüs denemesi

2,0 lt turbo – dizel benzinli olan ve 250 ps motoru bulunan E Segmentli Pikap türü araç ile uzun yolda deneme

2,0 lt turbo – dizel benzinli olan ve 250 ps motoru bulunan E Segmentli pikap türü araç ile sehir içinde deneme sürüsü

Bu testler ile farkli model ve motor gücüne sahip olan ve segmentleri de farkli olan araçlar üzerinde uzun yol ya da sehir içinde denemeler yapilacaktir. Motor boylari küçük ve büyük olmak üzere degisen ve motor tipleri de farkli olan araçlar ile uzun yolda ya da sehir içi sürüslerde hangi yöntemin daha çok tasarruf saglayacagi belirlenecektir.

Araç içerisinde klima açik iken camlarin kapali ya da açik olmasi durumunun yakiti nasil etkiledigi önemlidir. Ayrica klima kapali iken de camlarin açik ya da kapali olmasi durumunun da yakit tüketimindeki etkisi arastirilacaktir.

Bir yanıt yazın