Karda, Kista Nasil Fren Yapilir?

Karda, Kista Nasil Fren Yapilir?

Kis geldi, böylece soguk havalarin, kar yagislarinin neden oldugu trafik kazalarinda artislarda basladi. Hâlbuki dogru teknik ile fren kullanimi buzlanmalarda, karli havalarda sizi kazalardan koruyabilir.

ARAÇ BAKIMININ KISA GIRMEDEN ÖNCE YAPILMASININ ÖNEMI

Fren hidroligi büyük önem tasir, gerekli görüldügü takdirde degistirilmesi uygun olur. Fren hidroliginin içerisi kuru olmalidir. Aksi takdirde soguk havalarda fren sistemi donacaktir. ABS lambasina dikkat edilmeli, yaniyorsa problem oldugunu gösterir. Onarilmaya ihtiyaci vardir.

KIS LASTIGININ GEREKLILIGI

Kisin soguk havalarda sicaklik 5-6 dereceden düsük olursa kis lastigi mutlaka kullanilmasi gerekir. Kar yagisinin olup olmamasi önemli degildir. Bu yüzden de kisa girmeden önce kis lastigine mutlaka geçis yapilmalidir. Yaz lastiklerinin yapilisinda kullanilan malzeme daha serttir ve sicaklik düstügünde daha da sertleserek yol tutus orani düser. Kis lastikleri, yaz lastiklerine göre daha yumusaktir ve sicaklik düstügünde daha yumusak kalabilir. Ancak yine de buzlanmalarda zincir kullanilmasi gerekmektedir.

GEREKSIZ FREN YAPILMAMALI

Karli bir yolda giderken ABS’li olmayan araçlarda fren yapmak ön lastiklerin ya da arka lastiklerin kilitlenmesine sebep olabilir. Bu durumlarda da direksiyon hâkimiyetinin kaybi ön lastiklerin kilitlenmesiyle karsimiza çikacak zor durumlardandir. Aracin arkasinin savrulmasi da arka tekerleklerin kilitlenmesi ile kaçinilmaz olacaktir. ABS’si mevcut araçlarda ise durum biraz daha farklidir. Ani gelisen fren durumlarinda fren pedalina sonuna kadar basilmasi gerekmektedir. ABS sebebiyle direksiyon hâkimiyetinde sorun olmayacagi için önünüzdeki engelin tersi yönünde direksiyon çevrilmelidir. Ancak ABS’li araçlarin buzlu yollarda freninin etki süresi uzayacaktir. En dogru yapilmasi gereken hareket normal bir hizda giderek engelle karsilasacaginizi anladiginiz anda motor kompresyonundan faydalanmaniz olacaktir.

Özetlersek; kötü hava kosullarinda fiziksel sartlara uygun hiz ve manevralarla dikkatli bir sekilde araci kullanmak, gereksiz frenden kaçinmak hayati önem tasimaktadir.

Bir yanıt yazın