HOPARLÖR NEDİR VE NASIL KULLANILMALIDIR

Ana Sayfa Forumlar HOPARLÖRLER HOPARLÖR NEDİR VE NASIL KULLANILMALIDIR

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 6 yıl önce teknoland tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #12620
  teknoland
  Anahtar yönetici

  HOPARLÖR NEDİR.

  Elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çeviren ve yansıtan alettir.
   
  HOPARLÖR KULLANIM ŞEKLİ

  Yapılan araştırmalarda hoparlörlerin kapalı bir alan’da yada kabinde’ki ses performansı açık’ta olan hoparlörün ses performansına göre daha iyi olduğu görülmüştür.

  HOPARLÖR ÖZELLİKLERİNDE VERİLEN TEKNİK DEĞERLER NEDİR

  WATT

  Bir hoparlörün ses çıkış gücünü ifade ederken kullanılan en temel ve en yaygın ölçü birimidir. RMS ile aynı anlamı taşır. Çoğu firma ürünlerinde pazarlama politikası olarak uçuk kaçık watt değerleri kullanır ama bu değer tam doğru değildir.

  RMS

  Bir hoparlörün RMS değeri, o hoparlörün sürekli olarak sağlayabildiği ses çıkış gücünü gösterir. Bu ses çıkış gücü ses dalgalarının karekökünün ortalaması alınarak hesaplanır.
  Firmalar hoparlörlerinin gücünü genelde RMS değeri ile ifade eder.
  RMS hoparlörün gerçek ses çıkış gücünün tam olmasa da en gerçekçi ifadesidir.

  PEAK

  Peak ise RMS’ten farklı olarak hoparlörün anlık olarak çıkabileceği en yüksek ses çıkış gücünü gösteren değerdir. Örneğin RMS değeri 500W olan bir hoparlörün peak değeri 750W olabilir. Bu değer anlık olarak hoparlörün verebildiği ses gücüdür ve bu süre çok kısıtlıdır. Bir hoparlör peak değerindeki ses gücüne çıktığında ses belirli bir oranda bozulur. Bu süre biraz daha uzadığında hoparlörün diyaframı yırtılabilir veya mekanik aksanları bozulabilir. Bazı hoparlör üreticileri peak değerini olağan dışı olarak ifade eder. 
  ÖRNEK : Piyasada 500W’lık peak değerine sahip ürünler görebilirsiniz. Bu oran sizi asla yanıltmasın. Bu tip hoparlöre bırakın 500W’ı 95W verdiğinizde bile dağılır.

  FREKANS (Hz)

  Frekans bir hoparlörün band genişliğini gösteriri kısaca çalabileceği alt ve üst frekansları belirtir

  Ohm (EMPEDANS) 
  Bir iletkenden geçen elektrik akımına karşı iletkenin gösterdiği direncin birimidir.
  Cihazlarda empedans uyuşması önemlidir 

  dB (HASSASİYET)

  Hassasiyet, hoparlörün kendisine verilen elektrik enerjisini ne oranda sese çevirebildiğinin bir ölçüsüdür. Bir bakıma hoparlörün verimi olarak adlandırılabilir.

  HOPARLÖR KALİTESİ VE SEÇİMİ 

  Yapısal olarak hoparlör kalitesini belirlemek oldukça zordur zira buna teknik hesaplamaların yapım aşamasında kullanılan tekniğin ve malzeme özelliklerinin etkisi ve bir çok faktör etki eder özetle Hoparlörde kullanılan kasa ve alaşımı,gösterdiği direnç.Bobin kısımın’da telin çapı,direnci alaşımı
  kullanılan koni,körük ses iletim özelliği,mıknatıs alaşımı v.s bir çok etken mevcut.
  Hoparlör ses performansını duyarak değerlendiririz yada kullanıcıların değerlendirmelerine bakarak karar veririzi.Aslın’da bu’da isabetli bir seçim olmaz.Hoparlör seçimi’de göreceli bir kavramdır
  başkasının beğendiği sesi siz begenmeyebilirsiniz yada başkası sizin beğendiğiniz sesi beğenmeyebilir
  hoparlör ses kalitesine bir diğer etken kullanıldığı bileşenlerin kalitesi ve etkileşimidir
  Örnek: anaünite,ampli,ses işlemcisi gibi 
  Bu bileşenlerin birini yada birkaçını kullanılarak alınan ses ile normal kalitede olan bir bileşenlerden oluşturulan sistemde alacağınız ses iyi olmayabilir yani kaliteli ekipman kullanan kişinin haklı olarak tavsiye ettiği bir hoparlör size hayal kırıklığı yaşatabilir bu durumda kimse suçlu değilidir.   
  A kullanıcı beğenip tavsiye ediyor B kullanıcı’da bu tavsiyeye uyup ürünü alıyor burada hayal kırıklığı yaşayan B kullanıcı A kullanıcısın’da sesi dinlediği zaman beğeniyor.

   

  HOPARLÖR ÇEŞİTLERİ

   

  TWEETER

   

  kısaca tiz diye tabir ettiğimiz 3 kHz ile 20 kHz arası sesleri verir

   

  MİDRANGE

  3 khz ile 400 hz civarı frekansa sahip orta ses frekansı adıyla bilinen içerisinde insan sesinin de bulunduğu bölgedir.Aynı zamanda bir çok enstrumanın çıkardığı sesin yansıtıldığı bir aralıktır.

   

  MİD WOOFER

  Genelde orta alt seslerin tabiri için kullanılır.Yapısal özelliklerine göre frekans araları değişiklik gösterebilir.Genelde bass sesleri pek iyi veremese de fon sesleri gayet iyi yansıtabilir
  Frekans Aralığı 100-400 Hz 

  SUBWOOFER

  Subwoofer’lar 20-100hz aralığında derin diye tabir ettiğimiz bass sesleri verirler.

  KOMPONENT NEDİR

  2 YOL

  3 YOL

  Komponent değişik ve bağımsız parçaların bir araya gelip bir bütün oluşturması diyebiliriz
  Bileşenler 2 yollu midwoofer+tweeter yada 3 yollu midwoofer+midrange+tweeter olabilir 
  bu tür sistemler komponenet olarak adlandırılır.

  COAXİAL 

  Bu hoparlörler 2 yollu veya 3 yollu (oval) olabilirler. Komponent sistemler kadar kaliteli ses veremezler, bunun nedeni bileşeni oluşturan hoparlörlerin komponentlerdeki gibi ayrı ayrı değil, birleşik olmasından kaynaklanır.
  Oval hoparlörler nisbeten bass seslerde daha iyi performans gösterir.

  CROSSOVER

  Crossover amfiden çıkıp hoparlöre giden frekansları düzenleyen bir cihazdır. crossover her hoparlöre ihtiyacı olduğu frekansı yollayarak kulağımızın bütün frekansları doğru almasına yardımcı olur. Crossover sayesinde her hoparlöre doğru sinyal gider. Böylece hoparlörler de doğru frekans bandında daha kaliteli, temiz, güçlü çalar. Üst düzey kalitede bir ses sisteminde mutlaka crossover bulunması gerekir.

  KABUL EDİLEN SES FREKANSI ARALIKLARI FREQUENCY RANGE (Hz)

  Kaynak:caraudiohifi

   
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.