DSP NEDİR

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 2 yıl 10 ay önce teknoland tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #12653
  teknoland
  Anahtar yönetici

  DSP kısaltması İngilizce “Digital Signal Processing” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.Türkçe’de “Djital Ses İşleme” anlamına gelmektedir. 

  Dsp, sinyallerin sayı dizileri şeklinde temsil edilmesi ve bu sayı dizilerinin, nümerik hesaplama yöntemleri ile dönüştürülmesi (tranformasyon) veya işlenmesi ile ilgilidir. Bir Dsp sisteminde ise, analog sinyal artık zaman aralıklarında örneklenir. Örnek alınmış analog sinyal genlikleri bir A/D ile sayısal değerlere çevrilir ve sinyalin sayısal eş değeri, sayısal domende sayı dizileri halinde, Dsp’nin kendisi tarafından işlenir.
  Bu işlemler; sinyallerin analiz edilmesi veya sentezlenmesi (FFT’Ier, konuşma sentezi gibi), sinyallerin frekans veya genlik yanıtlarının değişikliğe uğratılması (süzgeçler, denetleyiciler gibr) ve hatta sistemlerin veya sinyallerin kestirimi (tahmin edilmesi) (Kalman filtreleri, adaptif filtreler, denetleyiciler, vs.) gibi şeyler olacaktır. Dsp ile üzerinde işlem yaptıktan sonra, veri, D/A çeviriciler yardımı ile analog biçime dönüştürülür. Dsp ses üretiminin atmosferini değiştirerek, sese ayrı bir hava katabilir.
  Dsp’ler programlanabilir olduğundan, sistemler üzerinde değişikliklerle veya yukarı doğru güncelleştirmelerle kolayca başedilebilir. Bundan başka, tek bir Dsp’yi, farklı sayıda sinyal işleme için zaman içinde paylaştırmak mümkündür. Gerçek zamanda işlemler yaparken, sayısal işaret işlemci bir sonraki örnek değerini almadan önce, tüm işlemlerini bitirip, hazır hale gelmelidir. Bu nedenle, Dsp, son derece hızlı olmalıdır. Bu yüksek performansı sağlıyabilmek için Dsp’lerin iç mimarileri donanımsal olarak birbirine bağlı birimlerden oluşur.

   

   

   

   

  Kaynak:caraudiohifi

   

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.