Forged Ve Döküm Piston Farklari Nelerdir?

Forged Ve Döküm Piston Farklari Nelerdir?

Forged genel olarak bir marka sanilmaktadir. Ancak Forged bir üretim metodu olarak ortaya çikmistir. Dövme piston anlamina da gelen Forged sisteminin avantajlari oldugu kadar dezavantajlari da vardir. Bir üretim metodu olan Forged ile üretilmekte olan pistonlar, yüksek sicaklik altinda mekanik bir sekilde olusturulmaktadir. 2000 tona kadar Hidrolik preste olusturulan pistonlar, kesitli ve metal olan profillerden parçalar kesilerek hazirlanmaktadir.

Hazirlanan ham metaller, islemler sonrasinda piston sekline gelmektedir. Bu sekilde olusturulan pistonlar herhangi bir zarar vermez. Içi dolu olan metal parçalardan biri alt kismi bos olan pistona dönüsmektedir. Metal malzemelerin moleküler yapisi üzerinde farkliliga neden olan bu durum, malzemenin sikilasmasi ile sonuçlanmaktadir. Bununla beraber de moleküller birbirine daha çok yaklasir.

Forged Üretim Metodu Avantajlari

Moleküllerin birbirine olan yaklasmasi ve saflarin da sikilasmasi ile pistonlarin yapisi daha saglam olmaktadir. Bunun sonucunda da pistonlar çok daha uzun süre kullanilir. Sagladigi avantajlar ile basinca, sicakliga ve darbeye karsi daha dayanikli hale gelen pistonlar, yanma odalarinda sicaklik ve basincin artmasi sonucunda vazgeçilmez parçalar haline gelmistir.

Odak noktasi performans olan motosiklet ile otomobillerde, fabrika çikisi olarak sunulan pistonlar standart olmaktadir. Içten yanmali özelligi olan motorlarin yüksek devirlere çikabilmesini saglayan sistem forged pistonlarin takviyesi ile daha kullanilir bir hale getirilmektedir.

Dezavantajlar

Döküm yöntemine göre daha zor bir üretim seklidir. Bununla beraber, moleküler anlamdaki sikilasmanin handikabi olur ve uygulanan forged sonrasinda pistonlarin islenmesi daha zor bir hal almaktadir.

Islemler sirasinda Segman bosluklarinin açilmasi ile beraber islemler daha uzun sürmektedir. Bir yandan da takim tezgahinda bulunan malzemelerin daha çok asinmasina neden olur. Bütün bu eksi sonuçlardan sonra, bu yöntemin maliyetli olmasi da kaçinilmaz bir gerçektir.

Bir yanıt yazın