ARAÇLARDA SPEC NE DEMEKTIR?

ARAÇLARDA SPEC NE DEMEKTIR?

Araçlarda Spec Ne Demektir?

Spec terimi araçlarin kategorize edilmeleri ve derecelendirilmeleri için kullanilan bir kavram. Ingilizce specification kelimesinin kisaltilmis sekli olan spec terimi; günümüzde üretilen araçlarin özelliklerinin belirtilmesinde ve siniflandirilmasinda en çok karsimiza çikan terim olarak göze çarpiyor.

Araçlarda Spec Tanimlamalari

Araçlar sahip olduklari özelliklere göre bir ila üç arasinda derecelendirilen spec degerlerine ve tanimlamalarina göre derecelendiriliyorlar. Bu derecelendirme islemlerinde aracin motor özelliklerinden döseme ve direksiyon gibi aksamlarda kullanilan ürünlerin malzeme türleri ve kalite derecelerine kadar pek çok unsur dikkate aliniyor. Teknik anlamda spec; ayni model yili içerisinde üretilen bir arabanin model türlerine göre hangi özelliklere sahip olup olmadigi konusunda araç sahiplerine ve araç almayi düsünen bireylere bilgi sagliyor.

Spec Dereceleri

Araç speclerine iliskin derecelendirmelerde spec derecesi büyük olan araç daha fazla teknik ve fiziki özellige sahip demektir. Örnek vermek gerekirse satin almak istediginiz bir aracin spec 1 derecesinde yer alan modelinde tercih edilen jantlar alüminyum iken diger spec derecelerinde çelik jant modelleri tercih edilebiliyor.

Spec derecelendirmeleri için verilebilecek diger bir örnek ise araçlarda bulunan yan gövde çitalari. Birinci seviye spec derecesinde sahip bir araçta yan gövde çitalari plastik malzeme kullanilarak üretiliyor iken ayni model aracin spec 2 versiyonunda kromdan imal edilen yan çitalar kullaniliyor.

Spec; araçlardaki far ve sinyal lambalari gibi aksesuar tercihlerinde de dikkate alinan bir kavram. Spec 3 seviyesinde bir modelde daha kaliteli ve görüs açisini en iyi sekilde saglayan far ürünleri tercih ediliyor.

Spec derecelendirmeleri araçlarin model yillarina göre de degisiklik gösterebiliyor. Bir aracin 2016 ve 2017 yilinda üretilen modellerindeki farkliliklar; araç speclerinin incelenmesi ile detayli olarak karsilastirilabiliyor. Sifir ve ikinci el araç almayi düsünen her bireyin araç speclerini incelemesi dogru karar vermelerine imkân sunuyor.

Bir yanıt yazın