ARACINIZIN YAKIT TÜKETIMINI AZALTACAK TÜYOLAR

ARACINIZIN YAKIT TÜKETIMINI AZALTACAK TÜYOLAR

Yakit fiyatlarinin sürekli artan bir egri göstermesi bütçemizi olumsuz etkilemektedir. Çözüm için herkes az yakan bir araç alma yada sahip oldugu aracinda yakit tüketimini azaltmak gibi yollar aramakta. Dogru bir sürüs ile yakit tüketiminizi %25 oraninda azaltabilirsiniz. Yakit tüketiminizi düsürecek tüyolari yazimizin devaminda inceleyebilirsiniz.

1-Öncelikle araciniz için dogru yakiti tercih edin. Litre fiyati ucuz diye farkli oktan yakiti aracinizda kullanmayin.

2-Eger seyahat mesafeniz 5 kilometrenin altinda ise aracinizi kullanmayin. Araç çalistiktan sonra motor isinana kadar normalden daha fazla yakit tüketir.

3-Ilk 5 kilometrelik mesafede araciniz ile hiz yapmaktan kaçinin. Araç motoru isinana kadar fazla yakit tüketeceginden dolayi bu isinma sürecini sakin kullanarak geçirin.

4-Ani kalkis ve ani duruslardan mümkün oldukça kaçinin. Gaza veya frene aniden basmak yakit tüketiminizi %5 oraninda arttirmaktadir.

5-Yogun trafikte çok fazla dur kalk yapilmaktadir. Trafigin çok kisa araliklar ile aktigi zamanlarda dur-kalk sayinizi mümkün oldugu kadar düsük seviyede tutun.

6-Aracinizi kullanirken 25 km/s’den düsük, 95 km/s’den yüksek hizda seyir etmemeye çalisin. Düsük hizda fazla mesafe kat edilemeyeceginden kilometre basi yakit tüketimi artar. Yüksek süratte de gaz pedalina fazla basarsiniz ve yine bu da yakit tüketimini arttirir.

7-Otomobil camlarini kapali tutmakta size yakit tasarrufu saglamaktadir. Açik camlar, 100km/saat hizda %4 daha fazla yakit tüketimine neden olmaktadir.

8-Aracinizda gereksiz agirlik yapabilecek seyler tasimayin. Yapilan arastirmalara göre tasima kapasitesinin üzerindeki her 45kg yük, yakit tüketimini %7 arttirmaktadir.

9-Eger iki dakikadan fazla duraklama yapacaksaniz kontagi kapatin. Ilk mars aninda yakit tüketimi fazla oldugundan kisa süreli duraklamalarda kontagi kapatmayin.

10-Lastik basincinizin dogru degerlerde olmasina dikkat edin. Lastik hava basinci düsük oldugunda yakit tüketiminiz artacaktir. Eger yüksek ise yol tutusunuzu düsürecektir.

11-Aracinizin periyodik bakimlarini aksatmadan yaptirin. Eskiyen bujilerin degistirilmesi, enjektör, karbüratör, akü bakimi, yakit ve hava filtrelerinin degistirilmesi, lastik basinç ve rot ayarlarinin yapilmasi yakit tasarrufuna %4 oraninda katki saglamaktadir.

12-Aracinizi park ederken gölgeye park etmeye çalisin. Benzinin sicaktan buharlasmasini engelleyeceginiz gibi, araci sogutmak için klima kullanimini da gerek kalmayacaktir. Klima kullanimi %10 gibi ekstra yakit tüketimine sebep olmaktadir.

13-Son olarak sürüs stilinize dikkat edin. Aracinizi nasil kullandiginiz yakit tüketimini dogrudan etkiler. Ani gaz hareketlerinden kaçinmak, fren pedalini az kullanmak, araci yüksek devirli kullanmamak, dengeli ve stabil bir sürüs tarzini benimsemek size önemli ölçüde yakit tasarrufu saglayacaktir.

Bir yanıt yazın