ACIL DURUMLAR IÇIN ARACINIZDA BULUNMASI GEREKENLER

ACIL DURUMLAR IÇIN ARACINIZDA BULUNMASI GEREKENLER

Aracinizla seyahat ederken, aracinizin bakimlari tam anlamiyla yapilmis olsa bile pek çok sorunla karsilasilabilir. Hangi sorunla ne zaman karsilasacaginizi bilemezsiniz.

Tüm bunlara hazir olmak adina bazi önlemler almanizda fayda var. Bu sorunlar için önceden alacak oldugunuz önlemler sayesinde, sorunlarin üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Gelin acil durumlarda size zaman kazandiracak bu malzemeleri inceleyelim.

Acil Durumlar Için Aracinizda Bulunmasi Gerekenler 21-Yedek Sogutma Sivisi ve Motor Yagi
Aracinizin yagini ve suyunu belirli araliklarla kontrol etmeniz ve düzenli olarak degistirmeniz gerekir. Aslinda araç bakimini düzenli yaptiginizda bunlari kontrol edip degistirirsiniz. Fakat her ihtimale karsi aracinizda bu sivilarin yedeginden bulundurmanizda fayda var. Sorunun nerde ve ne zaman karsiniza çikacagini bilemezsiniz.

Acil Durumlar Için Aracinizda Bulunmasi Gerekenler 
2-Takviye Kablosu
Bu kablolar zor anlarda adeta hayat kurtarmaktadir. Akünüzün size ne zaman sorun yasatacagini bilemezsiniz. Özellikle soguk havalarda bu kablolar sizin için çok ise yarayacaktir. Fakat aracinizda bulundurmaniz gereken bu kablolarin nasil kullanildiklarini ögrenmeniz sart. Bilinçsiz kullanim kötü sonuçlar getirebilir. Ayrica mutlaka bu kablolarin kaliteli olanlarini tercih edin. Kalitesiz olanlar da yine basiniza is açabilir.

3-Küçük Ebatli Hava Kompresörü

Araç kullanirken en çok lastikler ile ilgili sorunlar yasanmaktadir. Çünkü, araçta seyahat sirasinda en çok dis etkene maruz kalan parça lastiklerdir. Yoldaki küçük sivri maddeleri fark edemeyebilirsiniz.

Bu maddelerin gözle görülmesi zor olur. Aracinizda tasinabilir hava kompresörü bulundurmaniz, inen lastigi sisirmenize büyük kolaylik saglar. Bu da en azindan bir lastikçi bulana kadar sizi idare eder.

4-Yedek Lastik, Kriko ve Lastik Tamir Seti

Bir önceki maddemizde bahsettigimiz gibi lastiginizin basina pek çok is gelebilir. Eger bu durumhavakaçirmasindan daha büyük bir sorun ise (lastigin patlamasi gibi) lastiginizi degistirmeniz veya tamir etmeniz gerekebilir.

Bu nedenle aracinizda yedek lastik bulundurmaniz yolda kalma riskinizi azaltacaktir. Tabi bu islemi yapabilmek için gerekli ekipmanlari da (kriko, bijon anahtari vb.) aracinizda bulundurmalisiniz. Eger yedek lastiginiz yok ise lastik tamir seti de lastiginizi onarmaya yardimci olacaktir.

5-Reflektör

Aracinizda herhangi bir ariza ile karsilastiginizda araci çekmek için müsait bir yer olmayabilir. Bu nedenle yolda durmaniz gerekebilir. Bu durum hem sizin açinizdan hem de diger sürücüler açisindan risk olusturur. Özellikle isiklandirmanin az oldugu yollarda diger sürücüler sizi fark etmeyebilir. Bu da beraberinde kazalari meydana getirir.

Bu nedenle aracinizda bulunduracaginiz üçgen reflektör sayesinde diger sürücülerin sizi fark etmesini saglayabilirsiniz. Reflektörü diger sürücülerin görebilmesi açisindan, kendi aracinizdan en az 150 metre geriye koymaniz gerekmektedir.

Sorunlari çözmek için araç disinda olacaginizdan, fosforlu bir yelek giymeniz diger sürücülerin sizi daha rahat fark etmeleri açisindan ekstra avantaj saglar.

6-El Feneri

Yolda aydinlatma olsa bile bazen bunlar yetersiz kalabilir. Cep telefonunuzun flasini bu durumlarda kullanabilirsiniz. Ama telefon sarjiniz ilerleyen zamanlarda size daha fazla gerekebilir, bitirmemenizde fayda var. Bu nedenle aracinizda bulunduracaginiz el lambasi size büyük kolaylik saglar. Aracinizda meydana gelen sorunlari çözerken (motor kontrolü, lastik degisimi veya onarimi vb.) size daha aydinlik bir ortam yaratarak sorunlari çözmenize yardimci olur.

7-Ilk Yardim Çantasi

Aslinda aracinizda ilk yardim çantasi bulundurmaniz için fazla bir sey söylemeye gerek yok. Ilk yardim çantasi sayesinde karsilastiginiz acil durumlarda gerekli müdahaleleri yapabilirsiniz.

Tabi bu sadece sizin için geçerli degil. Yolda karsilasabileceginiz diger insanlara da gerekli müdahaleleri yaparak yardimci olabilirsiniz. Bu nedenle aracinizda mutlaka ilk yardim çantasi bulundurun.

Ilk yardim çantasi bulundurmaniz demek kullanmaniz gerekecegi anlamina gelmez. Ama siz yine de tedbiri elden birakmayin.

8-Çok Amaçli Cep Çakisi

Büyük bir alet çantasina oranla daha az yer kaplayan bu çaki, ihtiyaciniz olan temel araç ve gereçleri bünyesinde barindirarak size büyük kolaylik saglar. Bu çakilardan bir tane alip torpidonuzda bulundurmanizda fayda var. Çünkü bu çaki , hiç ummadiginiz anlarda imdadiniza yetisebilir.

Bir yanıt yazın