AMPLİFİKATÖR SEÇİMİ

Ana Sayfa Forumlar Amplifikatörler AMPLİFİKATÖR SEÇİMİ

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 2 yıl 10 ay önce teknoland tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #12638
  teknoland
  Anahtar yönetici

  GENEL OLARAK SİSTEM KURULUMU AŞAMASINDA 2 SEÇENEKLİ TEMEL KULLANILIR ÇÜNKİ GERİYE KALAN EKİPMANLAR TEMELDE KULLANILAN EKİPMANIN UYUMU ÜZERİNE İNŞAA EDİLİR.

  1- AMPLİFİKATÖR 

  2- HOPARLÖR

  KISACA YA HOPARLÖRE GÖRE AMPLİ YADA AMPLİYE GÖRE HOPARLÖR SEÇİMİ YAPILIR.

  SİSTEMİN İNŞAASINA AMPLİ İLE BAŞLADIK DİYELİM BU AŞAMADA BEKLENTİLERİNİZLE ORANTILI AMPLİ SEÇİMİNİ İYİ BELİRLEYİN.

  AMPLİFİKATÖR KALİTESİ

  ÖNCELİKLE…..YÜKSEK ÇIKIŞ GÜCÜ (RMS) SESİN İYİ ÇIKACAĞI ANLAMINA GELMEZ 

  KALİTELİ AMPLİ DİYORUZ AMA BU KALİTE NEDİR VE KENDİNİ NASIL GÖSTERİR…..
  HEPİNİZİN BİLDİĞİ GİBİ AMPLİ SESİ YÜKSELTMEYE YARAYAN CİHAZ OLMAKLA BERABER ANAÜNİTE KADAR SES KALİTESİNE ETKİ EDEN BİR EKİPMANDIR BU İŞLEMİ ANAÜNİTEDEN GELEN SES SİNYALİNİ YÜKSELTEREK YAPAR FAKAT SES SİNYALİNİ YÜKSELTMEK HER ZAMAN KAYIPLIDIR YANİ SİNYALİN BOZULMASINA NEDEN OLUR.

  BİR AMPLİNİN KALİTESİNİ BELİRLEYEN ETKENLER İÇ YAPISINDA KULLANILAN TRANSİSTÖR,KAPASİTÖR VE DİĞER DEVRE ELEMANLARININ ÖZELLİKLERİ VE KALİTELERİ OLMAKLA BERABER SİNYALİ YÜKSELTME YÖNTEMİ’DE ÖNEMLİ BİR ETKENDİR.BU ÖZELLİKLER ÇERÇEVESİNDE KALİTELİ BİR AMPLİ KAYNAK SİNYALİNİ EN AZ BOZULMA İLE YÜKSELTEREK DETAYLARI KAYBETMEDEN VERMEYE ÇALIŞIR.

  BU ÖZELLİKLERİ TAŞIMAYAN AMPLİ İSE KAYNAK SİNYALİ BASİT BİR ŞEKİLDE SADECE ELEKTİRKSEL OLARAK YÜKSELTİR VE SİNYALDEKİ BOZULMA ÇOK DAHA FAZLADIR. 

  TABİ’Kİ AMPLİ SEÇİMİ FİYAT/PERFORMANS OLARAK KARŞIMIZA ÇIKMAKLA BERABER MADDİ İMKANLAR TERCİH SEBEBİ OLMAKTADIR.

  AKÜ VOLTAJI

  SİSTEM KURMA AŞAMASINDA GÖZDEN KAÇAN AMA ÇOK ÖNEMLİ OLAN BİR KONUYA DEĞİNMEK İSTİYORUM..

  PROJENİZE BAŞLAMADAN ÖNCE MUTLAKA AKÜ  VE ALTERNATÖR VOLTAJ ÖLÇÜMÜ YAPINIZ.
  NOT : VOLTAJ ÖLÇÜMÜ AKÜNÜN NORMAL SICAKLIĞINDA YAPILIR 

   

  AKÜ BİLDİĞİNİZ GİBİ SİSTEMİ BESLEYEN ENERJİ KAYNAĞIMIZDIR.
  ALTERNATÖR İSE AKÜMÜZE ŞARJ DÖNGÜSÜ SAĞLAMAKLA BERABER EKSTRA VOLTAJ SAĞLAYARAK SİSTEME MÜDAHİL OLUR..
  AKÜMÜZÜN VEYA ALTERNATÖRÜMÜZÜN TAM PERFORMANSLI ÇALIŞMASI YADA ÇALIŞMAMASI SİSTEMİN PERFORMANSINI ETKİLEMEKTEDİR……

  NASIL…..?

  SAĞLIKLI BİR ARAÇ AKÜ’SÜ ARAÇ STOP DURUMDA EN DÜŞÜK 12.7V DEĞER VERİR VE BU DEĞER İSE BİZE AKÜNÜN TAM KAPASİTE DOLU OLDUĞUNU GÖSTERİR.
  ARAÇ ÇALIŞIR DURUMDA İSE TAM GAZ YAPTIĞINIZDA ALTERNATÖR  13.8 VEYA 14.4 VOLTAJ ARASI ŞARŞJ BESLEMESİ YAPAR FAKAT ŞARJ VE DEŞARJ DÖNGÜSÜNDEN DOLAYI HÜCRELERİ HASAR GÖRMÜŞ BİR AKÜ TAM PERFORMANSTA ÇALIŞMADIĞI İÇİN VOLTAJI DÜŞÜK OLUR.

  AMPLİLERİN TEKNİK VERİLERİNDE RMS ÇIKIŞ DEĞERLERİ BELİRTİLİRKEN 13.8V VEYA 14.4V VOLTAJ DEĞERİ VERİLİR VE BU DEĞERLER ÖNEMLİDİR
   
  AMPLİMİZİN TEKNİK ÖZELLİKLERİNDE 14.4V 4 Ohm 4 X 100 RMS DEĞER VERİLİYOR DİYELİM. 
  BU BİZE AMPLİYE GİREN VOLTAJIN 14.4 OLMASI HALİNDE ÇIKIŞ GÜCÜNÜN 100 RMS OLACAĞINI BELİRTİR PEKİ BUNDAN DAHA DÜŞÜK VOLTAJ DEĞERİ OLURSA NE OLUR. DİYELİM’Kİ AMPLİMİZE 12V VOLTAJ GİRİŞİ VAR BU DURUMDA AMPLİMİZİN ÇIKIŞ GÜCÜ 80 RMS DÜŞER.

  NEDEN…..?

  BUNU HERKEZİN ANLAYACAĞI DİLDE İÇİNDEN SU AKAN BORU ÖRNEĞİ İLE ANLATALIM…
  BU ÖRNEKTE  BORU “KABLO” OLUYOR İÇİNDEN AKAN SU İSE “AKIM” YANİ GEREKLİ OLAN ENERJİ FAKAT SUYUN (AKIM) BORUNUN İÇİNDEN AKIP GİTMESİ İÇİN BASINÇ GEREKLİ YANİ BİR İTME KUVVETİ 
  İŞTE BUDA VOLTAJ‘DIR.
  KISACA VOLTAJ DEĞERİ DÜŞÜK OLDUĞUNDA KABLODAN GEÇEN AKIM DEĞERİDE AZALACAKTIR BU DURUM AMPLİMİZE GEREKLİ OLAN SÜREKLİ AKIMI KARŞILAMAYACAĞI İÇİN AMPLİNİN TAM PERFORMANSTA ÇALIŞMASINI ENGELEYEREK ÇIKIŞ GÜCÜNDE DÜŞÜŞE SEBEP OLACAKTIR.

  TABİ’Kİ BURADA KABLO ÜZERİNDEN TAŞINAN AKIMIN İLETKEN ÇAPI YANİ KABLO KALINLIĞIDA TAVSİYE EDİLEN ÇAP’TA OLMALIDIR BELİRTİLENDEN DAHA DÜŞÜK AKIM TAŞIMA KAPASİTESİ OLAN BİR KABLO KULLANDIĞINIZDA AKIM TAŞIMA YİNE ZAYIF OLACAK AMPLİYE GEREK ENERJİYİ SAĞLAMAYACAKTIR AYRICA BU DURUM KABLONUN ISINMASINA YOL AÇARAK YANGIN RİSKİ ORTAYA ÇIKARIR.

  AMPLİ ALIRKEN DİKKAT EDECEĞİMİZ TEKNİK VERİLER

  WATT 

  GENELLİKLE EN ÇOK YANILTAN VE BİR ÇOĞUMUZUN AMPLİ GÜCÜ OLDUĞUNU VE BU DEĞERİN NE KADAR YÜKSEKSE AMPLİNİNDE O DERECE GÜÇLÜ OLDUĞU ZANNETTİĞİ DEĞERDİR.
  BU TAMAMEN YANLIŞTIR WATT GÜÇ BİRİMİDİR FAKAT AMPLİNİN GÜCÜNÜ BELİRTMEZ

  ÖRNEK 

  1000 WATT AMPLİ 4 OHM 80 RMS VERİRKEN
             
  2500 WATT AMPLİ 4 OHM 50 RMS DEĞER VERİR 

  RMS 

  RMS DEĞERİ GERÇEĞE EN YAKIN GÜÇ DEĞERİDİR VE AMPLİNİN ÇIKIŞ GÜCÜNÜ BELİRTİR AMPLİ SEÇİMİ YAPARKEN BU DEĞERE DİKKAT ETMELİYİZ.

  THD

  HER AMPLİ KENDİ İÇİNDE HAYALET TONLAR DİYE TABİR EDİLEN TONLAR ÜRETİR BUNA TOTAL HARMONİK GÜRÜLTÜ KISACA THD DENİR BU ORAN %1 KADAR HİSSEDİLMEZ DÜŞÜK OLMASI İYİDİR.

  KANAL SAYISI

  AMPLİ KANAL TERCİHİ KULLANACAĞIMIZ HOP SAYISINA GÖRE BELİRLENİR GENELDE A/B SINIFI 4 KANAL VE GÜÇLÜ SUBLAR İÇİN D SINIFI MONO AMPLİ KULLANILIR FAKAT MONO AMPLİLER GÜÇ ODAKLIDIR VE ELZEM DEĞİLDİR.

  SES KALİTESİNE YÖNELİK GÜCÜ YETERLİ GELDİĞİ SÜRECE PEKALA A/B SINIFI AMPLİ İLEDE SUB BESLENEBİLİR.

  BUNUN HARİCİNDE TEK AMPLİ İLE SİSTEM KURMAK İSTENİRSE 5 KANAL AMPLİ İDEAL OLACAKTIR FAKAT BURADA BEKLENTİYİ VE TERCİHİ İLERİYE DÖNÜK OLARAK İYİ KULLANMAK GEREKİR 
  5 KANAL AMPLİ FİYAT BAKIMINDAN YÜKSEK OLMAKLA BERABER SQ SİSTEM İÇİN İDEAL OLABİLİR FAKAT SPL SİSTEM İÇİN SUBWOOFER GÜCÜ OLARAK SİZİ SINIRLAR GENELDE 250-300 RMS ARASINDA GÜÇ VEREN BU AMPLİLER SUB GÜCÜ OLARAK SİZİ TATMİN ETMEYEBİLİR.
  TABİ’Kİ KURACAĞINIZ AKTİF VE PASİF SİSTEME GÖRE FARKLI AMPLİ KANAL KOMBİNASYONLARIDA TERCİHLER ARASINDADIR. 

  Kaynak:caraudiohifi

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.