ARAÇ PERIYODIK BAKIM VE KONTROLLERI

ARAÇ PERIYODIK BAKIM VE KONTROLLERI

Araçlar kullanima bagli olarak periyodik bakima ihtiyaç duymaktadirlar. Periyodik bakimlar, zaman ve kilometreye bagli olarak degiskenlik göstermektedir. Araçlarin marka, model, yas ve kilometrelerine göre bakim uygulamalarin da farkliliklar bulunmaktadir. Binek araçlarin bakiminda yapilan islemler benzerlik göstermektedir.

Araç bakimlari periyodik bakimlar ve agir bakimlar olarak ikiye ayrilir. Periyodik bakimlar, otomobilinizin sorunsuz çalismaya devam etmesi için yapilan islemler yag, su, filtre vb. degisimi ve kontrollerden olusur. Agir bakimlarda ise triger degisimi, fren balata degisimi gibi agir isçilik gerektiren islemler gerçeklestirilir.

Benzinli ve Dizel Araçlarin Periyodik Bakimlari
Araçlarin motor tipine göre periyodik bakimlari degiskenlik göstermektedir.

Benzinli araçlar 1 yil veya her 10-15 bin km’de bir bakim yaptirmalari gerekmektedir. Dizel araçlarda ise 1 yil veya 10 bin km’de bir periyodik bakim yapilmasi gerekmektedir.

Turbo motora sahip araçlarin periyodik bakim süreleri daha kisa zamanda tekrarlanabilmektedir. Benzinli ve dizel araçlarin periyodik bakimlari zamana bagli olarak eskiyen ve yipranan parçalar ile yapilan kilometreye bagli olarak degismesi gereken parçalar ve yapilmasi gereken kontrol ve ayarlamalara göre belirlenmektedir.

Bunun disinda aracin kullanim sartlari bakim süresini etkileyen bir diger etkendir.

Araçlarda Periyodik Bakimin Faydalari
Araçlarin periyodik bakimi, kullanim ömürlerinin kisalmasini, parçalarin asinmasini, performans kaybini önler.

Periyodik bakimlari aksatilan ve özenli sekilde yapilmayan araçlarda, yakit tüketimi, sürüs konforu, güvenligi ve motor arizasi gibi sorunlarla karsilasilabilirsiniz.

Periyodik araç bakimlarinin düzenli yapilmasi bakim maliyetlerinizi minimum seviyede tutacaktir. Bakimlari özensiz ve yapilmayan araçlar çevreyi daha fazla kirleterek, çevre ve insan sagligina zarar vermektedir.

Araç Bakiminda Neler Degisir ?
Periyodik bakimda degismesi gereken parçalar, yardimci ürünler ve yapilmasi gerekli kontroller araç markasi, modeli, kilometresi ve yasina bagli olarak degisim göstermektedir. Periyodik bakimlarinda yapilan islemler asagida belirtilmistir.

Motor yagi degisimi
• Motor bakimi, (keçelerin kontrolü, sizdirma, kaçak, bujilerin kontrolü v.b.)
• Yag filtresi degisimi,
• Hava filtresi degisimi,
• Polen filtresi degisimi, (klimali araçlarda)
• Yakit filtresi degisimi,
• Frenlerin bakimi ve kontrolü (gerekli durumlarda fren disklerinin degisimi)
• Sogutma suyu kontrolü, (antifiriz ölçümü yapilir, gerekliyse yenilenir)
• Far ayari,
• Ön takim kontrol,

Agir Bakimda Neler Yapilir ?
Triger kayislari kontrol/degisim
• Baski balata kontrol/degisim
• Sanziman kontrolü
• Direksiyon kutusu ve direksiyon kontrolü
• Rot ayari (gerekliyse), tabla fisekleri, tabla kontrolü

Araç Bakiminda Degisen Parçalar
Araçlarin bakim, onarim ve tüm kontrol islemleri konusunda uzman teknisyenlerce, gerekli cihaz ve ekipmanlara sahip teknik servislerde gerçeklestirilmelidir. Otomobilinizin bakiminda üretici tarafindan onaylanmis ürünler kullanilmalidir.

Araç bakiminda degisen tüm parçalar, orjinal olmali veya üretici firmanin onayladigi ürünler tercih edilmelidir. Bununla beraber, yapilan kontroller ve ayarlamalar da otomobilin üreticisi tarafindan belirtilen degerlerde olmalidir.

Bir yanıt yazın